Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Właściwości techniczne podłoży malarskich

Właściwości techniczne podłoży malarskich

author box img

Michał Lasota

Zaktualizowano: 7 grudnia 2016 07.12.2016 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o malowaniu

Ponad 138652 Malarzy blisko Ciebie

Przed malowaniem każde podłoże musi być starannie sprawdzone, czy nadaje się pod przewidywaną powłokę malarską i jakie czynności należy wykonać, aby to podłoże osiągnęło wymagane cechy.
Właściwości geometryczne
Podłoże powinno mieć regularny kształt. Wszystkie nierówności powierzchni lub odchylenia od prostoliniowości krawędzi wpłyną negatywnie na wygląd pomalowanego już elementu.
Struktura powierzchni
Cecha ta w dużym stopniu wpływa na jakość powłok malarskich, estetykę ich wyglądu oraz zużycie materiałów malarskich. Szczególne znaczenie mają tu gładkość, szorstkość i porowatość podłoża.
Gładkość podłożą to cecha bardzo pożądana, a często nawet wymagana. Można ją uzyskać poprzez mechaniczną obróbkę (np. struganie i szlifowanie drewna, zacieranie tynku) albo poprzez nałożenie warstwy wygładzającej z innego materiału (np. szpachlówki). Jednak nadmierna gładkość powierzchni obniża przyczepność powłoki do podłożą dlatego zbyt gładkie powierzchnie (np. z tworzyw sztucznych) powinny być przeszlifowane drobnym papierem ściernym. Powierzchnia podłoża staje się przez to nieznacznie szorstka, a powłoka malarska ma możliwość zakotwienia się we wgłębieniach materiału. Zbyt duża szorstkość powoduje znaczne różnice w grubości powłoki i zwiększa zużycie materiału.
Wytrzymałość
Naprężenia w materiałach powłokowych powstają np. podczas schnięcia powłok malarskich lub w skutek skurczu kleju do tapetowania. Jeśli powłoka wykonana zostanie na słabym podłożu (np. sypiącym się tynku, łuszczącej się powłoce olejnej), pod wpływem takich naprężeń ulegnie spękaniu i odspoi się wraz z cienką warstewką podłoża lub starej powłoki. Podłoże powinno być na tyle wytrzymałe, aby bez uszkodzeń mogło przenosić naprężenia powstające w nowo nałożonej powłoce malarskiej.
Nasiąkliwość
Duża nasiąkliwość podłoża (zdolność do wchłaniania i utrzymania w porach wody) może być przyczyną zmian jego objętości i może negatywnie wpłynąć na powłokę malarską (odsysanie spoiwa farby, powstawanie pęcherzy i spękań powłoki itp.) Jeszcze bardziej niekorzystna sytuacja jest, gdy nasiąkliwość na całej powierzchni nie jest taka sama (np. tynk wapienny reperowany zaczynem gipsowym). Na takim podłożu przed malowaniem należy przeprowadzić pracę prowadzące do ujednolicenia jego nasiąkliwości
Wilgotność
Każdy materiał zawiera w sobie pewną ilość wilgoci, podobnie zresztą jak powietrze. Materiał mokry oddaje wilgoć do powietrza (schnie), aż do momentu uzyskania równowagi- ten stopień wilgotności materiału określa się jako stan powietrzno-suchy. Właśnie taki stan powinny mieć podłożą przeznaczone do malowania. Wyższa wilgotność w podłożu niż w powietrzu jest wskazana tylko do powłok wapiennych i cementowych.
Jeżeli podłoże mokre zostanie pokryte powłoką porowatą to proces schnięcia będzie trwał nadal, ale gdy powłoka malarska będzie szczelna (np. lakierowana) to na jej powierzchni pojawią się pęcherze.
Dodano: 13 grudnia 2016 Zaktualizowano: 7 grudnia 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco